رفتن به بالا

سایت خبری ، تحلیلی ، سیاسی ، اجتماعی ، ورزشی و فرهنگی هرمزگان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
 • الأربعاء ۷ جماد أول ۱۴۳۹
 • 2018 Wednesday 24 January
  بندر لنگه Haze
  ٢٣(°C)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢٩.٨٩(in)
  محدوده دید ٢.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 3-Moderate
  رطوبت ٢٩.٨٩(in)
اوقات شرعی

به عنوان مثال شهر بندرلنگه میتواند با توجه به نزدیکی با کشورهای حوزه ی خلیج فارس به یک قطب اقتصادی تبدیل شود.البته این شهر، تاریخ بسیار خوبی نیز دارد و میتواند به عنوان یک بندرتاریخی و تجاری از آن یاد برد.

به گزارش لنگه نیوز با نگاهی اجمالی به شهرهای موفق به این نتیجه خواهیم رسید که همیشه پشت یک شهرداری موفق ، یک شورای موفق بوده است و شورای شهر و شهرداری بدون شعارهای همیشگی مانند دو بال هستند که باید در کنار هم برای پیشرفت و آبادانی تلاش کنند.

هرچند که شهرداری نقش اجرایی دارد و شورای شهر نقش برنامه ریزی و نظارت ، اما باید به یاد داشته باشیم که با همدلی و وفاق است که میتوان بر روی آینده ی شهر نگریست.

اینکه شورای شهر چهارم موفق بوده است یا خیر ، پاسخی است که باید کارشناسان و مردم در خصوص فعالیت های شورای شهر ارائه نمایند و در این مقاله در این خصوص بررسی نمی شود ، اما آن چیزی که مشخص بود ، شورای چهارم هیچ برنامه ی ۴ ساله ای نداشت و اگر هم داشت همدل نبودن اعضا باعث شد که این برنامه ها پیاده سازی نشود و اگر هم شده است متاسفانه اطلاع رسانی صحیحی نشده است.

در قدم اول شورای شهر پنجم باید به این نتیجه برسد که برای شهری آباد نیاز به برنامه ای مشخص است و مصوبات و تصمیم گیری های شورای شهر بر اساس همان برنامه باشد.

به عنوان مثال اگر بگوییم شورا و شهرداری بندرکنگ یک برنامه ی کاملا استراتژیک دارد به بی راهه نرفتیم.

شورا و شهرداری بندرکنگ بر اساس بافت تاریخی خود برنامه های ۴ ساله ی خود را تنظیم می کند و این یعنی اینکه خانواده ی شهرداری و شورای شهر به این نتیجه رسیده اند که بافت تاریخی بندرکنگ قابلیت ثبت جهانی شدن را دارد و میتوان از این قابلیت استفاده های بسیار زیادی در جذب توریست و امکانات تفریحی برد و همانگونه که شاهد هستید ، بر اساس همین برنامه ، این توسعه در حال انجام است.

با این برنامه هم شورای شهر می داند که برای توسعه ی شهر باید بر چه اساسی مصوبات را اعلام کند و هم شهرداری می داند که برای به این مهم رسیدن باید چگونه به بهترین شکل ممکن مصوبات را اجرا و یا پیشنهاد بدهد.

اگر به پیگیری ها و جلسات و نشست های خارج از شهرستان این شورا و شهرداری نگاه دقیقی کنیم متوجه ی این حقیقت و این برنامه خواهیم شد چرا که شهرداری به جای نشست با مدیری که هیچ ارتباطی به برنامه ی تدوین شده ی خود ندارد ، سعی و تلاش و رایزنی خود را می کند تا با مدیری جلسه برگزار کند که بر اساس چهارچوب طرح خودش است.

حتی آسفالت کردن خیابان ها ، فضای سبز ، جابه جایی تیر چراغ برق ، سنگفرش و … این شهرداری بر اساس همین برنامه ی ۴ ساله انجام می شود و کسی دل بخواهی در این برنامه نمی تواند کاری را انجام دهد.

حال منتخبان شورای شهر پنجم بندرلنگه نیز باید در ابتدا قابلیت های شهر بندرلنگه را بشناسند.قابلیت هایی که می توان با استفاده از آن به آبادانی رسید.

به عنوان مثال شهر بندرلنگه میتواند با توجه به نزدیکی با کشورهای حوزه ی خلیج فارس به یک قطب اقتصادی تبدیل شود.البته این شهر، تاریخ بسیار خوبی نیز دارد و میتواند به عنوان یک بندرتاریخی و تجاری از آن یاد برد.

اگر شورای شهر پنجم نیز به این نتیجه برسند که میتوانند بر روی این موضوع تمرکز نمایند ، پس مصوبات و شهردار خود را بر این اساس انتخاب می کنند.

برای داشتن یک شهر تجاری و تاریخی نیاز به برنامه ریزی دقیق و منسجم است.به عنوان مثال اگر قرار به ایجاد یک شهر تجاری می باشد اولویت شورای شهر باید جاده ی کمربندی و ساحلی برای تردد ماشین آلات سنگین باشد و نشست های خارج از شهرستان را بر این اساس برنامه ریزی نماید و مصوبات را نیز بر همین اساس ساماندهی نماید.

برای پیشبرد اهداف بلند مدت شاید نیاز باشد پارک کوثر بندرلنگه را نیز برای توسعه ی بندر این شهر واگذار کرد ، ولی همین واگذاری ، آبادانی را برای این شهر به ارمغان خواهد آورد و در قبال آن میتوان چندین پارک مناسب در جاده ی ساحلی ایجاد کرد که از آن پارک ها استفاده های توریستی مناسبتری را برد.

پیشنهاد میکنیم که شورای شهر پنجم بندرلنگه در قدم اول اولویت ها را بررسی نماید و بر اساس این اولویت ها قدم دوم و سوم خود را بردارد ، چرا که اگر بنا به این باشد که بدون برنامه پیش برویم ، مطمئنا راه به جایی نخواهیم برد.
اخبار مرتبط

نظرات

 • با سلام شهر بندرلنگه نیاز به شهرداری جدید وبا انگیزه داره چه بسا طبق آمارهای گفته شده شهرداری کنونی کلی بدهی داره وبه درستی نمیتونن کاری کنن .بهتره از یک کنگی برای شهرداری لنگه انتخاب کنن تا بتونه با همت مردم وخیرین کنگ شهر رو بچرخونه

 • با سلام
  شهر بندرلنگه می تواند به قطب اقتصادی تبدیل شود . اگر شورای شهر جدید بتوانند شهردار قوی و توانا بکار گیرند که بتوانند بخوبی مصوبات شورا را انجام بدهد و برنامه ریزی کاری مناسبی انجام دهد قطعا با همکاری مردم میتوان به آن دست یافت. همچنین شورا فعالیت خود را محدود به شهر و استانی نکند بلکه باید بصورت کشوری مطالبات خود را با گذاشتن جلسه با مدیران ارشد نظام درخواست کند . همانند شورا و شهردار کنگ ، لازم است که شورا از توانایی های جوانان و فارغ التحصیلان شهر استفاده کند ، جلسه هایی باشون داشته باشه و از نظرات و ایده های انها استفاده کند وقتش رسیده که به جوانان ها اعتماد کنیم و کار را به اینها بسپاریم ، یکی از مهم ترین نکات اینکه شورا باید مردمی باشد به حرف مردم گوش بده و اون چیزی که مردم میخوان انجام بده ، به مردم گزارش و عملکرد سالانه و ماهانه ارائه بده .

  یکی از مهم ترین درخواستی که مردم لنگه دارن تکلیف جاده کمربندی لنگه رو مشخص کنند .

  بنظرم در بحث فرهنگی با توجه به اینکه انواع اقوام در لنگه سکونت دارند . جشنواره های قومی برگزار کنه با مشارکت خود اقوام . هر هفته یا هر ماه جشنواره یک قوم برگزار بشه . این امر باعث ایجاد شور و نشاط در بندرلنگه و همچنین جذب گردشگر میشه .

 • باسلام شهربندرلنگه نیازداردکه پارک کوثربرداشته وتوسعه بندری داشته باشد بایدازبیشترین ظرفیتهای همجواری با دبی نهایت استفاده کردبایدبتوان مسئولین پایتخت راقانع کردکه بندرازادحق اهالی این منطقه است تاجوانان امیدی داشته باشند پس ازدرس خواندن تعددشغلی داشته باشند زیراکه هرچقدرتلاش کنی اخرسواربرقایق صیادی که باهجوم به این شغل بی حرفه اکنون بااین گرمای مهلک مقرون به صرفه نمیباشد.باتشکرجديدترين خبرها